Domek Tkaczki

 

Domek Tkaczki w Bliżynie

Dawne narzędzia, przedmioty codziennego użytku, tkaniny oraz kolekcja dawnych urządzeń tkackich i kołodziejskich. To wszystko możecie zobaczyć w Bliżynie niedaleko Skarżyska – Kamiennej, gdzie od 1993 roku działa MUZEUM DAWNEJ WSI „DOMEK TKACZKI”. Jestem zachwycona tym magicznym miejscem, które pootrzymuje tradycje dawnych ginących zawodów.  Muzeum organizuje warsztaty tkackie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dla dzieci organizowane są zabawy i gry terenowe „Jak to ze lnem było” a dla dorosłych nauka tkania. Miałam okazję  brać udział w warsztatach i przyznam, że tkanie to niełatwa sztuka, ale bardzo przyjemna i odprężająca.

Muzeum znajduje się w Bliżynie ul. Zafabryczna 35 i jest czynne od maja do października. Zwiedzanie jest bezpłatne po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Jeśli jeszcze nie byliście to macie okazję bo już w sobotę 3 października o godz. 16.00 w Muzeum organizowany jest coroczny Dzień Tkaczki. W programie m.in. wernisaż wystawy „Makrama” oraz podsumowanie konkursu fotograficznego „Rytm”. Podczas imprezy można będzie obejrzeć narzędzia do obróbki włókna, krosna oraz gotowe tkaniny.